Beérkezett ajánlások
Itt olvashatja a beérkezett hálás, sokszor megható történeteket, ezekből választotta ki a zsűri a toplistásokat, a 10 hazai és a 10 határon túli szavazatra váró praxist. Az ajánló beleegyezését a történet portálunkon történő közléséhez elfogadottnak tekintjük a pályázaton való részvétellel, az ajánlás, és a szükséges paraméterek elküldésével. Írásaik, orvosaik neve alapján ABC- rendben kerültek fel honlapunkra, így is találhatják meg őket.
Dr. Kósa Péter / Tiszakóród
Tisztelt Bíráló Bizottság!
Dr. Kósa Péter háziorvosunkat, községünk Tiszakóród lakosát, egykori kedves tanítványomat ajánlom "a nemzet háziorvosa" cím elnyerésére!
Ő igazán az az ember, aki ezt megérdemelné. Közel egy évtizede praktizál falunkban. Körzetéhez tartoznak még Tiszacsécse és Milota települések is, de a környező községekben idősebb kollégáinak besegítve sokat helyettesít, ügyeletet vállal.
Itt járt általános iskolába. Már akkor megkedvelte a természetismereti tárgyakat. Szerette a biológiát, földrajzot, stb. Kitűnő tanuló, szorgalmas diák, tisztelettudó gyermek volt. Osztálytársai kedvelték vidám természete, segítőkészsége miatt. Később a középiskolai évek és az egyetem elvégzése után visszatért szülőfalujába, bár adódott volna számára más lehetőség is. Rá igaz a következő mondás: „Ki a Tisza vizét issza, vágyik annak szíve vissza.„ A szülőfalujához való ragaszkodás ma is buzgón él benne. Azt hiszem jól döntött, mi pedig itt élő emberek jól jártunk vele. A városoktól való távolság ellenére vállalta a kihívást.
A munka mellett másra is van ideje. Kedveli a természetet, szereti és védi az élő környezetet, jó példát mutatva az embereknek. Fákat telepít, különböző állatokat tart (ló, kutya, méhek), gazdátlan állatokról gondoskodik.
Számára azonban első a gyógyítás. Kedves, körültekintő, lelkiismeretes. Bizalommal fordul hozzá mindenki. Ahol tud, mindenkin segít. Jó diagnoszta. Barátságos mosolya már fél gyógyulás számunkra. Arra törekszik, hogy az embereknek minél kevesebbet kelljen utazniuk Fehérgyarmatra a kórházba. Itt helyben nagyon sok olyan vizsgálatokat elvégez, ami segíti a kórházi szakorvosok munkáját. Laborvizsgálatot kér, leveteti itt helyben a vért, EKG-t csinál, sebeket kötöz, vizeletet, vércukor szintet ellenőriz asszisztensi segítséggel. Az idős, nehezen járó betegeknek a lakásukban felügyelet mellett bekötik az infúziót. Ez nagy könnyebbséget jelent az erre rászoruló embereknek. Akiknek sajnos súlyosabb betegségeik vannak (emberi kapcsolatait kihasználva) készségesen segít abban, hogy szakorvosi ellátásban részesüljenek minél előbb (felszereltebb, nagyobb kórházakban). Gyakran ellátogat itt Tiszakóródon az idősek otthonába, ahol segít az ott élő, ápolásra szoruló betegeken.
Ismeretterjesztő előadásokat tart a lakosság körében. Kiemelve az egészséges életmódra nevelést. Közéleti személyiség. Részt vállal a falu életében felmerülő problémák megoldásában, különböző rendezvények szervezésében, anyagi támogatásában. Tagja volt a helyi önkormányzati képviselő testületnek.
Kívánjuk, maradjon még sokáig közöttünk!
"Bízzál az Úrban és jót cselekedjél, e földön lakozzál és hűséggel élj" (37. Zsoltár)
Áldáskívánással és szeretettel:
Paládi Erzsébet
nyugdíjas pedagógus
Dr. Kósa Péter / Tiszakóród
Tisztelt Zsűri !
Kálnási Béláné vagyok egy Magyarország legészakkeletibb részén elhelyezkedő kis vidéki falucska, Tiszakóród lakosa.
Falumban a házorvosi szolgálatot egy talpig ember-orvos Dr. Kósa Péter látja el 3 személyes csapatával, titkárnőjével Kálnási Ágotával és ápolónőjével Bereczkiné Bereczki Erzsikével.
Orvosunkkal és családjával már évek óta még a háziorvosi praxis megalakítása előtt nagyon jó kapcsolatot ápoltam, nem csupán én és családom, hanem a településen és a környéken élő sok más ember is.
Elbeszélésemben a továbbiakban a doktor urat Péternek fogom szólítani a közvetlenebb hangnem elérése érdekében. Péter, mint sok más kollégája a szakmában nagyon sok áldozathozatal, tanulás és küzdelem, meg na persze sok-sok év alatt megszerezte azt a lehetőséget, hogy embereket gyógyítson. Ez már ősidők óta egy nagyon szép és megbecsült hivatás, mivel jó érzés az orvosnak és a betegnek is, mikor panaszai elmúlnak, már valami nem fáj, vagy csak jobban érzi magát az ember.
Az elismerésre való felterjesztésem is egyfajta elismerés és megbecsülésem jele az ember iránt, akit itt elbeszélésemben leírok Önöknek. Dr. Kósa Péter iránt.
Folytatva történetem, Péter hála a jó Istennek itt helyben Tiszakóródon tudta első praxisát megalakítani, mert az előző háziorvos egy másik településen tervezte további szolgálatát.
Már a kezdeti időkben látszott, és érezhető volt a változás mind az orvosi ellátás minőségében, mind a mennyiségében is.
Hiszen korábban csak néhány kis szösszenetet kiragadva az élet történéseiből, a cukorbetegeknek, időseknek, akik különböző rendszeres kezeléseket kaptak, akiknek infúzió kúra szükséges: el kellett utazniuk a járási kórházba ezen kezelések elvégzéséért. Manapság az elemzésre szánt vért leveszik, összegyűjtik és elküldik elemzésre, a kúrákat itt helyben lefolytatják.
Minden ember problémáját figyelmesen meghallgatja, senkit nem kezel le, és mindig megtalálja azt a kezelést, amely a problémát megoldja.
Jómagam itt helyben egy karitatív szervezet tagja vagyok, a Katolikus karitászé, amelynek működésében Pétertől rendszeresen segítséget kapok, főleg ünnepekkor anyagi támogatás formájában.
A térségben uralkodó szakember hiány miatt nagyon sok helyen ad ügyeletet és helyettesíti a környékbeli kollégáit, de mindezek mellett ha hívást kap, nem kifogásokat keres és a kórházba irányítja az embert, hanem kimegy, megvizsgálja, ellátja.
A klientúra számát is ha figyelembe veszem, régen csupán a helybeli lakosokra koncentrálódott, ám most nagyon sok településről és még a határon túli magyarok is járnak hozzá. Ő egy kedves, közvetlen, barátságos és roppant nagy szakmai tudással rendelkező háziorvos: fiatal kora ellenére.
Munkáját kellő precizitással, körültekintéssel és empátiával végzi, ami elvárható. Sőt, néha azon is túl megtesz mindent a gyógyulásért.
Tehát, mint korábban már konstatáltam erre az elismerésre is saját magam, és remélem a többi páciense megbecsülésének jeleként terjesztem fel. Habár nem tudok most kirívó történetet elmesélni- mert minden történet, ami a személyéhez kapcsolódik hétköznapinak tekinthető- de , akik megélik ezeket a hétköznapi történeteket , azoknak az adott pillanatban, helyzetben sokszor felér egy hőseposszal.
Dr. Kósa Péter az én hősöm, és kérem a zsűrit a legjobb belátása szerint dönteni a 10 orvos kiválasztásakor!
Tisztelettel Kálnási Béláné
hálás páciens, barát, ismerős
Dr. Kósa Péter / Tiszakóród
Tisztelt Zsűri!
Dr. Kósa Péter háziorvosomat szeretném ajánlani a NEMZET HÁZIORVOSA cím elnyerésére. Nagyon megérdemelné, hiszen amit fiatal kora ellenére vállal példaértékű.
Tiszakóród-Tiszacsécse-Milota a leghátrányosabb települések közé tartozik. E három falu lakosainak egészségéért felel. Mellette ügyeletet vállal, s ha a szomszéd két falu orvosa megbetegszik, a helyettesítését is elvállalja.
Rendkívüli odaadással,hozzáértéssel, empátiával kezeli betegeit. Gyerekkel, időssel egyaránt kedvesen, szeretettel bánik. Mindig vidám, pozitív energiát sugároz. Végtelen türelem jellemzi.
Remek diagnoszta. Nem küld azonnal szakorvosi rendelésre, hanem sok mindent megold helyben. (vérvétel, fülmosás, vizeletvizsgálat, EKG, kötözés, stb.) Sokat segítenek ebben asszisztensei is.
A gyógyítás mellett nagy hangsúlyt fektet az egészség megőrzésére is. Felhívja a lakosság figyelmét a háziorvos által végezhető szűrésekre, a népegészségügyi szűréseken való részvétel fontosságára, különböző előadásokat szerveznek az egészségtudatosság fejlesztése érdekében.
Munkája mellett folyamatosan képezi magát.
Pál Andrásné
Dr. Kothalawala Dulana Saman / Debrecen
Tisztelt Zsűri!
Saman doktor évtizedek óta Magyarországon él, több szakvizsgája van, az egyetemen háziorvostant oktat. Itt nősült, négy gyermeke van, akik valamennyien vagy már végzett orvosok, ill. orvosnak tanulnak.
A rendelője a legkorszerűbb műszerekkel felszerelt, precíz nyilvántartása van a betegeiről és kinek - kinek a kórtörténetét követve rendszeres ellenőrzésekre (labor, szakorvosi felülvizsgálat, szűrések) irányítja a betegeit.
A folyamatosan ismétlődő előjegyzések alkalmával ( általában 2 vagy 3 hónap )mindig alapos vizsgálatnak veti alá a pácienseit.
Az elmúlt évben korszerűsíttette a rendelőjét az önkormányzattal. Ugyancsak az elmúlt évben öt felnőtt háziorvos és egy gyermek háziorvos társával - EU-s pályázat keretében- létrehozták a " Cívis Praxis Közösséget " ennek keretein belül havi rendszerességgel, feleségével - aki szakasszisztens - együtt szervez rendezvényeket, melyeket valamennyi körzetből sokan látogatnak. Ilyenkor van életmód tanácsadás, étkezési tanácsadás - meghívott szakemberek előadásában - közös torna, kirándulás stb.
Ezen praxis közösség keretén belül a rendelőben, hetente szakképzett gyógytornász igény szerint egyéni foglalkoztatást tart. A körzetben igen sok idős ember él, akik ilyen-olyan okból nem tudnak a rendelőbe eljutni, ezeket az idős betegeit rendszeresen felkeresi, megvizsgálja.
Összegezve a fent leírtakat csak javasolni tudom Saman doktort az év háziorvosának és szeretném, ha minél több hasonló képzettségű és hozzáállású háziorvos praktizálna országunkban.
Üdvözlettel: Bikádi A. László
Dr. Kovács Anna / Budapest
Tisztelt Zsűri!
A doktornőnek elég nagy létszámú a praxisa Budapest, XXI. kerületének (Csepel) egyik körzetében, ami azzal jár, hogy rendszerint sokat kell várni a rendelőjében. A betegek azonban ezt megbocsátják, mert abból is adódik a várakozás, hogy az orvosunk nagyon alapos, és lelkiismeretes, körüljárja -pontosabban körülvizsgálja - a panaszt.
Engem már többször meglepett, hogy alapvetően nem belgyógyászati betegség esetén is igen pontosan állítja fel a diagnózisát, amit aztán a szakorvos, akihez nem mulaszt el továbbküldeni, megerősít. Legutóbb ugyanazt a gyógyszert adta, amit aztán szakvizsgálat után a szakorvos is.
A doktornő tehát igen nagy tapasztalattal és alapos szaktudással bír, ezért magam és családom, de úgy látom, hogy a többi beteg is nagyon ragaszkodunk hozzá. Nála a rendelési idő nem a hivatalossal megegyező, hanem szinte minden nap tovább tart, ha kell órákkal is, hiszen mindenkit ellát, pedig ő maga sem fiatal már. Minden betegről tud, elképesztő memóriával rendelkezik a " bajos" dolgainkról. Elképzelni sem merjük, hogy esetleg egyszer elhagy minket, ha a nyugdíjba vonulás már nem halasztható.
Nagyon tiszteljük és szeretjük az orvosunkat.
dr.Váltó Veronika
Dr. Kovács Emőke és Süket Réka / Csíkszereda - Erdély
Kedves Döntéshozók!
Nem voltam kesergő, panaszkodó, szüleimnek sok gondot okozó beteges gyermek. Serdülő-cseperedő, középiskolás, aztán egyetemista koromban sem volt több közvetlen és élő kapcsolatom bármi nemű orvossal, mint amennyit hivatalosan megkívántak. Tehát abból az időből nincs olyan orvos-élményem, mint Kosztolányi Dezsőnek az Ő doktorbácsijáról. És mégis van, nem is kevés emlékem az orvos-emberről, melyeket most Dr. Kovács Emőke orvosi személyisége hívat elő a múltamból és arra késztet (amiről Ő nem is tud), hogy egy alapzatot rakjak össze, melyre Őt, Kosztolányi szavával, Áldott aranyember-ként állítsam. Teszem ezt, mert szükségem van egy ilyen posztamentumra, hogy ne felszínesen lássam Őt, akinek 4 éve szerepelek a háziorvosi nyilvántartásában és kényszerülök, csaknem havonta urológiai panaszaimmal programálást kérni. Ugyanakkor szakítani akarok azzal a, mondanám rendezetlen orvos-imázsommal, amit kialakítottak bennem az egészségüggyel való kapcsolataim, orvos barátaim, ismerőseim, a művészetek – szépirodalom, filmek, festmények, szobrok – és nem kis mértékben a szájhagyomány.
Ez utóbbi képben csak a pedagógus társadalom múlja felül az orvosét. Érdekes következtetésre jutottam: ebben a nagyon mozaikszerű képben. Az orvos inkább fizikai valójában, inkább ikonográfiai megjelenítésében él jóságos arcú, ősz hajú, szelíden mosolygó, szemüveges, öregedő férfiú gyanánt. Ebből a képből, mert személyes élmény, egyet mégis megnevezek, mert nem biztos, hogy valahol még számon tartják. Negyed éves hallgató voltam a Bukaresti Egyetemen. Az egyetemi poliklinika sebészeti osztályára kényszerültem erős derékfájással. Nyugdíjas, bedolgozó orvos fogadott, éppen olyan, mint a fenti kép. Dr. Marcu volt a neve. Nevem beírása hallatán azt kérdezi, hogy „Tu ești maghiar?” (Magyar vagy?) Igen, válaszoltam. „Hálás vagyok a magyarok iránt.” A szemeimmel kérdeztem, miért? „Szegény erdélyi román családból származtam, de Horthy ösztöndíjjal végeztem az orvosi egyetemet,” volt a válasza. Bevallom, én ezt akkor nem igazán értettem, de azt megéreztem, hogy ezt (élete alkonyán?) el akarta mondani valakinek, talán valamiféle metaforikus „hálapénz” gyanánt. Néhányszor visszarendelt, meggyógyított tudásával és hálát sugárzó szeretetével.
Egy másik élményemet sem hagyom ki, mert az orvoslás tapasztalati tudásának egy különös mozzanatáról szól. Néprajzkutatóként kerestem fel a csíkszentdomokosi 85 éves Szabó Árpádot, a híres kenő embert, a 80-aa évek derekán. Kérdésemre, hogy kb. hányat gyógyított meg eddig, plasztikus válasszal érzékeltette: „Nézzen ki az udvarra, mondta, ha most mind ide jönnének, úgy állnának itt, mint a gyufa szálak a skatulyában”. Tudásának, sikerének mi a titka? – kérdeztem tovább. „Az, hogy örökké ott kentem pontosan, ahol a baj volt, ahonnét eredt.” S ezt, hogy határozta meg? „Úgy, hogy azt csináltam, amit az orvosok nem mind csinálnak. Tapogattam, nyomogattam a testrészt, s erősen figyeltem a beteg arcát. S hát eccer megrándult. Na, ott volt a baj. Aki gyógyít, figyeljen oda a betegre, s ne netezzen, s ne beszéljen másfelé. Ez a titka az egésznek.”
Mit akarok érzékeltetni ezzel a két történettel? Először is azt, hogy a kettő nem kettő, hanem több. Személyesen, én a kis dolgokban keresem a nagyot. Mind a kettőben felfedezni legalább három, az orvosi szakmában mindenképpen olyan kulcsszót, amelyeket Dr. Kovács Emőke családorvosi szakmájában mint szinonimák megtapasztaltam az évek folyamán. Ezeket soha sem egyedi, valakivel is kivételező jelenségként észleltem, ellenkezőleg, a mindennapi gyakorlatában, minden alkalommal észlelt konstans, nem színlelő, nem hivalkodó, hanem munkakörének ellátása során hivatásszerűen követő jellemzők gyanánt nyugtáztam. Ezek az Őt jellemző alapszavak pedig: a jóság, együttérző készség, a betegre való maximális odafigyelés.
Akit én jelen soraimmal „ A nemzet háziorvosa” cím odaítélésére tiszta lelkiismerettel javasolok fiatal, a szép nemhez tartozó, arcán az emberi szerénység, jóság, szakmaiság, a bármilyen korú hozza forduló beteg iránti törődés, érdeklődés, aggodalom sugárzik. Döntéseit megfontoltsága határozza meg.
Konkrétan: urológiai panaszaimmal 2-3 havonta küld labor vizsgálatra. Ahogyan olvassa az eredményeket, emlékszik, máskor visszalapoz a korábbiakra, olykor szakkönyvhöz is nyúl, ahogyan követi a sorokat és szinkronban diszkrét derű, máskor szemöldök összevonás, fejcsóválás, „na, mégis csak javulás/rosszabbodás/ csak olyan, mint előbb észlelhető” megjegyzéseivel reagál a lap adataira, kissé lemaradva, az arca rezzenéseiről tudom, „olvasom” magam is a helyzetemet. És ezt hallom a váróban a többi alkalmi vagy visszatérő sorstárstól is. Legutóbb, amikor fontolgattam, hogy javaslatot tennék a pályázatra Kovács doktornőt illetően, mit szólnak hozza? – válaszuk meghatott: „Ó, magát az Isten tartsa meg, be jól gondolja.”
Soraim, gondolataim, szándékom teljessége megkívánja, hogy megnevezzem Süket Réka asszisztense nevét is, aki Kovács doktornő méltó társa mind szakmai, mind emberi minőségével, erényével együtt; kétségtelen, hogy vele, általa és neki is köszönhető, meg a felhőtlen kollegiális viszonyuknak tudható be a Csíkszereda, Kossuth Lajos u. 29. sz. alatti háziorvosi rendelő társadalmi megbecsültsége, küldetésének teljesítése iránti tisztelete.
Megtapasztaltam, és szóvá teszem az édesanyák rajongását Kovács doktornő iránt, ahogyan bánni tud a kisgyerekekkel. Rédey Edit asszony, újságíró, akivel ott ismerkedtem meg a rendelője előtt. és azonnal támogatta előterjesztésemet mondja, hogy az egyik kislányának egyenesen hiányérzete van, ha hosszabb időt nem mennek a doktornő rendelőjébe.
„Anya, hiányzik Emőke doktor néni, rég nem láttuk – mondta a három és fél éves lányom, amikor Dr. Kovács Emőke nevét említeni hallotta. A gyermek viszonyulása sokat elárul az orvos munkamódszeréről, Kovács Emőke doktornénihez sosem félt elmenni a lányom, az orvos az első pillanattól odafigyelt arra, hogy megfelelő kapcsolatot alakítson ki a kislányommal: időt adott az ismerkedésre, vizsgálat előtt a beszélgetésre, megdicsérte, ha ügyes volt a vizsgálat alatt és matricát kapott annak a végén. Az emberközpontú, jelen esetben gyermekközpontú orvoslás jó példája is Kovács Emőke. Hasonlóan kedvesen beszélget és tartja számon a gyerekeket Réka asszisztensnéni is.
Bár személy szerint igyekeztem rendelési időn kívül nem zavarni az orvost, többször előfordult, hogy felhívtam, illetve sms-ben, messengeren kérdést tettem fel neki kislányom betegsége kapcsán. Mindig készségesen válaszolt, segített, útba igazított.
Újságíró vagyok, így a doktornő tevékenységének egy másik szeletéről is be tudok számolni. Dr. Kovács Emőke rendszeresen nyilatkozott a helyi újságíróknak, lapoknak, akkor is, ha az egészségügyi ellátórendszer problémái kapcsán kérdezték, de akkor is, amikor ismeretterjesztő jellegű cikkek készültek. Szerzőként is jegyzett ilyen cikkeket, számos, a gyermekek és felnőttek gyakori egészségügyi problémáihoz kapcsolódó, azokra praktikus tanácsokat megfogalmazó cikk szerzője, illetve interjúalanya volt a Csíki Hírlap, a Székelyhon és a Hargita Népe újságokban.” (Rédey Kiss Edit, újságíró közlése)
Záró gondolat gyanánt, a legtermészetesebb indíttatással visszatérek Kosztolányi verséhez, idézem néhány sorát, hadd tenne tanúvallomást arról, hogy amikor A doktor bácsiról írta gyönyörű versét, a mi családorvosunkra is gondolt. Költői látomásával megerősít ama hitünkben, hogy Dr. Kovács Emőke emberi-orvosi elkötelezettségével, választott hivatása deontológiai tartásával A nemzet háziorvosa címet méltóképpen megérdemli: „Világító, nyugodt szemei kékek./ Komoly szigorral lép be a szobába,/ szemébe nézek, és csöppet se félek. […] Oly tiszta és oly jó. Ő ír medicinát,/ keserűt, édest, sárgát vagy lilát. […] Ő az egészség és a bizonyosság,/ titkok tudója és csupa titok. […] A béke ő, a part, a rév, az élet.”
Dr. Balázs Lajos, ny. egy. docens, néprajzkutató
Csíkszereda
Dr. Kovács Éva / Szeged
Tisztelt Zsűri!
Dr. Kovács Éva gyermek háziorvos empatikus, nyugodt, közvetlen személyiségének köszönhetően a kisebb és a nagyobb gyermekekkel is gyorsan megtalálja a közös hangot. Emellett az aggódó szülőkkel is könnyen, megnyugtatóan kommunikál. Kedvességével a babák születésétől kezdve oldani tudja az idegen orvosi helyszín és a fájdalmasabb vizsgálatok, injekciók okozta kellemetlenséget, fájdalmat. Nála nincs rutinvizsgálat: minden alkalommal teljes figyelemmel vizsgálja meg a kis pácienst. Alaposan, tetőtől talpig megfigyeli a gyermekeket, miközben a szülőknek is folyamatosan életvitelhez kapcsolódó kérdéseket tesz fel a pontos diagnózis érdekében. A kórelőzmény fő elemeire mindig fejből emlékszik, a kis betegek jellemző tüneteit dokumentáció nélkül tudja.
Jellemző hozzáállására, hogy sosem tüneti kezelést javasol, hanem mindig átfogóan szemléli a problémát. Mélyreható vizsgálattal és lényeglátó kérdéseivel igyekszik a probléma gyökerét feltárni és kezelni. Időt szán arra, hogy fokozatosan javasoljon eltérő kezelési módokat a betegségekre. Elhivatottságát mutatja, hogy minden hétköznap tart rendelést, de munkaidőn kívül is elérhető telefonon. A kiosztott időpontokat törekszik tartani, ennek ellenére minden páciensére elég időt szán. A tanácsadás időpontjaiban mindig rendelkezésre áll a kezdő szülők számára, ekkor minden egyes kérdésre türelmesen válaszol. Szakmai ismeretei széles körűek, emellett nagyon alapos diagnoszta, rendszeresen ad beutalót az elérhető szakrendelésekre. Figyelemmel kíséri az aktuális újdonságokat, a trendekkel kapcsolatban naprakészen tájékozott. Tanácsaival nem csak az egészséges életmód (étkezés, mozgás), hanem a mindennapi életvitel területén is segíteni tudja a kisgyermekes családok életét. Megbízható orvosi ismeretei és emberi kvalitásai miatt is példaként állítható a gyermekorvos kollégák elé.
Dr. Jagodics Ivett Csilla
Dr. Kovács István / Budapest
Tisztelt Zsűri!
,,A nemzet háziorvosa" pályázatra Dr. Kovács Istvánt ajánlom figyelmükbe, aki nagy szaktudással, mély empátiával és sok szeretettel gyógyította betegeit. A Budapesti Orvostudományi Egyetemet Summa cum laude minősítéssel végezte. Gyógyítói munkáját rövid tiszasasi helyettesítés után a Jászság egyik kis falujában kezdte: 1963. június 1-jétől 1984. január 15-ig volt Jásztelek község körzeti orvosa. 7/24-ben, azaz a hét minden napján emberpróbáló, huszonnégy órás szolgálatot teljesített. (Azóta sincs állandóan ott lakó háziorvos.) A Jászteleken töltött több, mint két évtized alatt minden gondolata a betegek ellátásának jobbítása volt. Mivel a faluban nem volt gyógyszertár, ő hozta hetente kétszer a jászberényi patikából a szükséges gyógyszereket. Többször mentett életet. Falusi körzeti orvosként ,,a civilizációtól elzárt" tanyákon élők sorsát is szívén viselte. Több esetben is bizonyította szakmai felkészültségét és hivatástudatát. Az alábbi néhány történet ezekből az évekből mutat meg néhány elgondolkodtató, olykor torokszorító, néha humoros esetet.
1. Szolgálatának ideje alatt több alkalommal behívták tartalékos alhadnagyként katonai szolgálatra. Egyszer két hónapra rendelték be, nem törődve azzal, hogy a község orvos nélkül marad. Dr. Kovács a szolnoki repülőtérről naponta hazajárt a községbe, hogy páciensei ne maradjanak éjszakára orvos nélkül.
2. Működése kezdetén B. D. szüléshez hívta. Az apuka tisztességtudó fiatalember volt - Pipás Róza fia. Dr. Kovács ment is azonnal, de mire kiért, már hallotta az újszülött sírását. Furcsa látvány fogadta: petróleumlámpa, pipázó öregasszonyok, a szobában vágni lehetett a füstöt. De hol lehet az újszülött? Ott jön ki a köldökzsinór a szülőcsatornából, a végén sír a kisbaba... Jól leszidta a füstölő öregasszonyokat, hogy még a kutya és a macska is elharapja a köldökzsinórt, aztán szakszerűen ellátta a frissen szült nőt, adott egy méh összehúzó vénás injekciót, kinyomta a lepényt, kórházba küldte őket. Az akkori újszülött ma 55 éves lehet.
3./Egy másik alkalommal K.G-néhoz hívták a tanyára A. temetőig simán el lehetett menni kerékpárral, onnan gyalog kb. 300 méterre volt a cél. ,,Túl okos" emberek teljesen körbe szántották a tanyát mélyszántással. Ez része volt a tanyák felszámolására irányuló kormányzati szándéknak. A doktor lábán jó minőségű szovjet csizma volt. Minden lépésnél cuppogott a sár és a nyakán át ment be a ragacsos föld. Sikerült ellátni a beteget. Nem volt szükség mentőre, hogyan is ment volna be? Vagy a tűzoltó? Mikor hazaért, felesége sírva fakadt: ,,Hol voltál"? ,,Csak itt a közelben." - órákig tartott, amíg kimosakodott, mivel akkoriban az orvosi szolgálati lakásban még nem volt vízvezeték.
4. Egy másik tanyasi hívás története: Alattyán felé a falu széléig el lehetett menni a saját autóval, Moszkvics 403-mal, onnan ismét gyalog. Ez alkalommal ráadásul még sötét is volt, zseblámpát elfelejtett vinni, a sár ugyanúgy cuppogott, még a Hold sem világított, tökéletes sötétség volt. Nem látta, merre kell lépni, már látszottak a tanya fényei... Kiabálni kezdett: ,,Valaki!", de nem hallotta meg senki... Végül örökkévalóságnak tűnő idő után odaért és ellátta a beteget.
5. Télen, helyettesítés alkalmával, egy jánoshidai tanyára vitték lovas kocsival, amin jól átfázott, gondolta, a tanyán majd megmelegszik. Egy idős házaspár feküdt az ágyban, nem volt befűtve... A szakszerű ellátás után kórházba küldte őket.
6. Amikor az első influenzás beteg megjelent a délelőtti rendelésen, utána egy órával belázasodott, lefeküdt, kiizzadt, kisfia odahozta játékait, hogy gyógyuljon meg. Kiizzadva megtartotta a délutáni rendelést, utána egész éjjel izzadt, hívása nem volt éjjel, reggelre meggyógyult.
7. Egy másik influenzajárvány idején Jászfelsőszentgyörgyön helyettesített, ahol 110 fő volt az aznapi betegforgalom. A délutáni rendelést Jászteleken tartotta. Fáradtan tért nyugovóra. Alighogy lefeküdtek, az első álomból B. L.-né jajveszékelése riasztotta fel: ,,Doktor úr, jöjjön azonnal, a kisfiamnak fennakadt a szeme, már félrebeszél. Ment is azonnal a Jákóhalmi útra. A kisfiú valóban félrebeszélt, mivel megnézte a Belfegor című rémfilmet. Kis nyugtató injekció csodát művelt.
8. Egyszer felhőszakadás volt villámlással. Kerékpárral ment ki a zuhogó esőben egy nyolcéves kislányhoz, aki a konnektor előtt ült, amiből kicsapott a villám. Az ijedtségen kívül nem történt baja, enyhe idegrendszeri tünetei voltak. Megnyugtató szavak és simogatás segített.
9. Volt egy nyolcvan éves nőbetege, akinek egyre sűrűsödtek az epeköves rohamai, rendszerint éjjel két óra tájban. Egy idő után beküldte a Jászberényi Kórházba, ahol gondos előkészítés után sikeresen megoperálták. Ezután már mások keltették fel éjjel két órakor...
A több mint húszéves jászteleki szolgálat után újabb két évtizedig Csepelen gyógyította a betegeket, amit Felesége betegsége miatt hagyott abba és ment nyugdíjba. Csepelen Dr. Emerich Ferenc volt a főnöke, akitől emberileg és szakmailag igen sokat tanult. Dr. Kovács István nyolcvanhárom éves. Régi jászteleki betegei még ma is felhívják, megkeresik a Messengeren. Rendszeresen jár továbbképzésre, gyűjti a kreditpontokat. Érvényes működési engedélye van. Néha helyettesíti a szabadságon levő, vagy beteg Kollégákat.
Köszönettel:
Konkoly Gábor
Dr. Kovács Terézia / Jászfényszaru
Tisztelt Zsűri!
Örülök a pályázat folytatásának, ismét elküldöm történetemet Önöknek. Két idős szülőmet gondozom. Édesapám(fekélyes) 98, édesanyám (Parkinson) 88 éves.
Sajnos mindketten ápolásra szorulnak. Ezalatt azt értem, hogy hogy nem tudunk az orvosi rendelőbe sem elmenni. Terike doktornő viszont folyamatosan és szükség szerint látogatja Őket. Legtöbbször rendelési időn kívül.
Ezek a látogatások nem csak a betegségről szólnak! Minden látogatása után megváltozik a hangulata mindkettőjüknek! Sokkal jobb kedvűek lesznek. A doktornő ugyanis szívesen elbeszélget velük a régi időkről is, a fiatalságukról is és a sok megrázkódtatásról is , ami érte őket.
Úgy tekintenek reá, mint a család barátjára. Mindig örömet hoz magával.
Nagyon nagy segítség az is, hogy a rendszeresen szedett gyógyszerekért nem kell sokat várni.
Arra is volt már példa, hogy a receptet maga az asszisztens hozta ki, azért, mert jómagam nem tudtam menni érte.
Szüleim tisztában vannak azzal, hogy itt már gyógyulás nem várható. Emellett kissé konokok is, de mindezt Terike doktornő nagy-nagy empátiával kezelni tudja! Ezzel nekem is sokat segít az ápolásban.
Üdvözlettel: Szabóné Dávid Erika
Dr. Kozma Katalin / Kengyel
Tisztelt Zsűritagok!
A házi gyermekorvosunkat szeretném jelölni, Dr. Kozma Katalin-t. Még kismama voltam, mikor hallottam róla előző asszisztensétől. Nem áradozott, csupán elmondta tapasztalatait. Akkor én sajnos családi valamint kényelmi okokból nem Őt választottam. Rossz választásom a kisfiam születése után két hónappal ki is derült, nem olyan ellátást valamint hozzáállást kaptam, mint szerintem kellett volna. Kozma doktornő azonnal és készségesen még aznap fogadott minket. Kétségbe voltam esve, hisz első babás voltam. Tüzetesen megvizsgálta, szeretettel bánt vele és ami a legfontosabb volt, hogy a kisfiam szerette. Nem félt tőle. Nagyon jó ellátást kaptunk. Már akkor elmondta, hogy majd gasztroenterológiára kell mennünk és hogy esetleg mit próbálhatunk ki a kicsi hasfájására. Nem is volt kérdéses, az egész család a szívébe fogadta. Már csak Őt akartuk. Nem is bántuk meg. Akár mikor látogatjuk meg az aktuális státusz vizsgálat miatt, látni hogy minden gyerek szereti és ő is mindig mosolygósan fogadja kis pácienseit. Minden gyerek nevét tudja, nevükön szólítja. Bármilyen kérdéssel vagy problémával fordulok hozzá, Ő mindenre válaszol és mindent készségeihez mérten próbál megoldani. Nagyon sokat segít és segített, el sem tudom mondani, hogy milyen jól esik, hogy így törődik velünk és mindenkivel. Látszik rajta, hogy valóban szívén viseli kis betegeit. Nem tudom, hogy ki lesz A Nemzet Háziorvosa, de nekünk Ő az és mindig az is marad. Világéletemben úgy gondoltam, hogy gyerekekkel az foglalkozzon, aki szereti őket és ért is ahhoz, amit csinál. Kozma doktornő pedig pont ilyen. A kollégái, akik körbe veszik, mind mind nagyon kedvesek és segítőkészek. Nagyon hálás és boldog vagyok, hogy ilyen jó gyermekorvost találtunk, akire nyugodtan rábízhatjuk magunkat, mert segít ha kell, méghozzá szívesen.
Köszönettel: Tóviziné Berta Margit